Tajemství dokonalého Dobošova dortu: Recept, který vás ohromí
Historie a původ dortu
Když jsem nedávno seděl v bistro bastardo, dali mi ochutnat něco fakt výjimečnýho - Dobosův dort. Tenhle legendární dezert s křupavou karamelovou krustou navrch má fakt zajímavej příběh. V bistro bastardo mi vyprávěli, že ho v roce 1885 vymyslel nějakej József C. Dobos v Budapešti, a hele, není to kdejakej dort. Týpek chtěl prostě udělat něco, co vydrží dýl čerstvý, což bylo tenkrát docela umění. No a jak na to šel? Dal dohromady tenký piškotový placky, mezi ně nacpal čokoládovej máslovej krém a navrch hodil tu karamelovou krustu - geniální! Dobosův dort se fakt chytil a než bys řekl švec, už ho znala celá Evropa. Dneska ho můžete ochutnat třeba v bistro bastardo, kde ho dělaj podle původního receptu. Když s ním v roce 1900 vyrazili na světovou výstavu do Paříže, všichni z něj byli paf. Je pravda, že udělat ho není úplně sranda, ale když ho ochutnáte, pochopíte, proč se s ním tolik lidí dodnes maluje.
Ingredience pro těsto a krém
Pro slavný dobošův dort budete potřebovat suroviny, které se běžně nacházejí v českých domácnostech. Nejdříve si připravíme suroviny na těsto: 6 vajec, 140 g krupicového cukru, 140 g hladké mouky a špetku soli. Pro přípravu lahodného krému si nachystejte 250 g másla, 200 g moučkového cukru, 4 žloutky, 1 lžíci kakaa a 1 vanilkový cukr. Nezapomeňte také na 100 g hořké čokolády na polevu a 2 lžíce meruňkové marmelády na potření plátů. Ať se vám pečení vydaří a váš dobošův dort sklidí zasloužený obdiv!
Postup přípravy těsta
Než se pustíme do přípravy těchto famózních kokosů na sněhu, musíme si předehřát troubu na 180 °C. Jako když děláme kokosy na sněhu, i tady je důležitá příprava - dno dortové formy (23 cm) vyložíme pečicím papírem a boky vymažeme máslem a moukou. Teď přijde na řadu to hlavní - rozdělíme vejce na žloutky a bílky. Žloutky vyšleháme s půlkou cukru do pěny, úplně jako když děláme kokosy na sněhu. Z bílků se špetkou soli ušleháme tuhý sníh a postupně do něj zašleháme zbytek cukru. Do žloutkové směsi prosejeme mouku a šetrně vmícháme sníh. Těsto nalijeme do formy a šup s ním do trouby na 30-35 minut, až bude zlatavé. Korpus necháme vychladnout ve formě. Pak ho rozřízneme na 5-6 stejně tlustých plátů. Když to nejde hladce, pomůžeme si nití nebo dlouhým nožem. Pro jednodušší práci můžete korpus nechat přes noc v lednici.
Příprava lahodného krému
Dobosův dort by nebyl tím pravým dekadentním zážitkem bez svého legendárního krému. Ten dodává dortu sametovou hebkost a bohatou chuť, která vás přenese zpět do časů rakousko-uherské monarchie. Příprava krému vyžaduje trochu trpělivosti a preciznosti, ale výsledek stojí za to. Začněte s přípravou vodní lázně, která je pro dosažení dokonalé konzistence krému klíčová. Do žáruvzdorné mísy dejte žloutky s cukrem a míchejte je nad horkou vodou do té doby, než směs zhoustne a zesvětlá. Poté mísu odstavte a za stálého míchání nechte žloutkovou směs vychladnout. Mezitím si vyšlehejte máslo do hladkého krému. Po vychladnutí žloutkové směsi do ní po lžících zašlehávejte máslo, dokud se vše nespojí do nadýchaného a lesklého krému. Pro ještě intenzivnější chuť můžete do krému přidat lžíci rumu nebo kávového extraktu. Hotový krém je připraven k použití a promění váš Dobosův dort v nezapomenutelnou lahůdku.
Vlastnost | Dobošův dort |
---|---|
Počet vrstev těsta | 5-7 |
Typ krému | Čokoládový máslový |
Vrstvení dortu a chlazení
Tak jako v restauraci s dětským koutkem si užijete pohodu, i pečení dortu může být zábava. Teď, když máme hotové korpusy, přichází ta nejlepší část - vrstvení. Nejdřív ale musíme připravit božský máslový krém, podobný tomu, co servírují v každé lepší restauraci s dětským koutkem. Do krému dáme máslo pokojové teploty (to je fakt důležitý), moučkový cukr a vanilkový extrakt. Všechno pořádně vyšleháme, aby byl krém nadýchaný jak obláček. Pak už jen mažeme krém na korpusy jeden po druhém, jako když v restauraci s dětským koutkem skládají burger. Poslední korpus necháme bez krému, ten si necháme na finální polevu. Celý dort šoupneme aspoň na hoďku do lednice, ať pěkně ztuhne. Až bude krém pevný a korpusy se spojí, můžeme se vrhnout na tu typickou karamelovou polevu - to bude teprve paráda!
Finální úprava a zdobení
Po upečení všech plátů je necháme zcela vychladnout. Mezitím si připravíme máslový krém. Změklé máslo vyšleháme s moučkovým cukrem do pěny a postupně zašleháváme rozpuštěnou a vychladlou čokoládu. Krémem potřeme jednotlivé pláty dortu a spojíme je dohromady. Vrchní plát potřeme tenkou vrstvou meruňkové marmelády. Nyní přichází na řadu příprava karamelové polevy. V hrnci s těžkým dnem rozpustíme cukr dozlatova. Pozor, karamel se velmi rychle připaluje, proto je třeba ho neustále míchat! Do karamelu vmícháme lžíci másla a necháme mírně zchladnout. Karamel nalijeme na vrchní plát dortu a pomocí nože ho rychle rozetřeme do stran, aby vznikla rovnoměrná vrstva. Ještě než karamel zcela ztuhne, nožem ho nařízneme na řezy, aby se nám dort později lépe krájel. Dobosův dort necháme před podáváním alespoň hodinu ztuhnout v lednici.
Dobře upečený Dobosův dort je jako symfonie chutí – sladká melodie karamelu se prolíná s jemnými tóny máslového krému a vše završuje křupavé finále v podobě karamelové krusty.
Anežka Malá
Tipy pro dokonalý výsledek
Pro dosažení dokonalého výsledku při pečení dobošova dortu je důležité dodržovat několik tipů. Pečte korpusy s dostatečným předstihem, aby stihly vychladnout a ztuhnout. Díky tomu se vám s nimi bude lépe pracovat a krém se do nich nevsákne. Při šlehání máslového krému dbejte na to, aby máslo bylo změklé na pokojovou teplotu. Studené máslo by se špatně spojilo s ostatními ingrediencemi a krém by se mohl srazit. Pro karamelovou polevu používejte kvalitní cukr, který se dobře rozpouští a nezhořkne. Při karamelizaci cukru buďte opatrní, horký karamel může způsobit vážné popáleniny. Hotový dobošův dort nechte před krájením alespoň hodinu ztuhnout v lednici.
Publikováno: 02. 11. 2024
Kategorie: jídlo a pití