Lesní navijáky: Nezbytní pomocníci pro práci v lese
Lesní navijáky: Nezbytní pomocníci
Když potřebujete v lese tahat kmeny nebo manipulovat s dřevem, lesní naviják je k nezaplacení. Je to prostě skvělý pomocník, který vám ušetří spoustu dřiny, a to i v těch nejhorších terénech. Než si nějaký pořídíte, mrkněte na to, jak silný tah potřebujete, jaké lano se vám hodí a jak se s ním vlastně bude pracovat. Na trhu najdete spoustu různých modelů a značek. Hodně lidí si oblíbilo hlavně benzínové navijáky - jsou výkonné a můžete s nimi pracovat prakticky kdekoli. Pokud to s těžbou dřeva nemyslíte až tak vážně, vystačíte si i s ručním nebo elektrickým navijákem. V dobrém obchodě vám navíc poradí, který model by pro vás byl nejlepší. A věřte mi, když si vyberete kvalitní kousek, nebudete litovat - práce půjde jak po másle a hlavně bezpečně.
Typy lesních navijáků
Když potřebujete v lese tahat dřevo, lesní naviják je k nezaplacení. Na výběr máte spoustu možností, ale je fakt důležité vědět, co vlastně hledáte - jak silný pohon potřebujete a jakou váhu chcete tahat.
V zásadě můžete sáhnout buď po navijáku s vlastním motůrkem, nebo po tom, co se připojí k traktoru. Pokud děláte jen tak pro sebe nebo občas něco menšího, bohatě vám vystačí benzíňák. Na větší akce a pořádné klády je lepší vzít hydraulický naviják za traktor - ten už má sílu.
Klíčové je podívat se na to, kolik toho naviják utáhne. Pro domácí použití v pohodě stačí dvoutunový tah, ale když děláte s dřevem profesionálně, určitě si pořiďte naviják, co zvládne aspoň čtyři tuny, spíš víc.
Lesní naviják: nezbytný pomocník pro každého, kdo pracuje s vášní a respektem k lesu.
Radomír Dvořák
Výběr správného navijáku
Když si vybíráte lesní naviják, musíte dobře promyslet, co vlastně potřebujete a jak ho budete používat. Nejdřív se podívejte na tažnou sílu - to je vlastně to, kolik toho naviják utáhne. Pokud chodíte do lesa jen občas, bohatě vám vystačí menší naviják, co utáhne asi 2 tuny. Pro každodenní práci v lese ale sáhněte po silnějším kousku se 4 tunami a víc.
Pak je tu otázka pohonu. Benzínové navijáky jsou super do lesa, kde nemáte šťávu. Elektrické jsou zase tišší a šetrnější k přírodě, ale musíte mít po ruce zásuvku nebo agregát.
Důležitá je taky délka a síla lana. Délka vám říká, jak daleko můžete s kládou pracovat, a průměr zase kolik toho lano vydrží. Na trhu najdete spoustu různých modelů lesních navijáků. Než nějaký koupíte, pořádně si proklepněte všechny parametry a vyberte ten, co vám bude sedět jak ulitý.
Bezpečnostní prvky
Když pracujete s lesním navijákem, musíte myslet hlavně na bezpečnost. Současné navijáky už mají spoustu chytrých pojistek, které vás při práci chrání. Klíčová je třeba automatická brzda bubnu, která zasáhne hned, jak se lano přetrhne. Díky tomu se nemůže stát, že by se lano nekontrolovaně odmotávalo a někoho zranilo. Stejně tak je fajn mít pořádný ochranný rám - ten vás ochrání, kdyby lano prasklo nebo vyklouzlo z navijáku. Když si budete navijak vybírat, koukejte po tom, jestli splňuje všechny potřebné bezpečnostní standardy a má všechny tyhle důležité pojistky. Rozhodně to neberte na lehkou váhu a kupujte jen od prověřených prodejců, kteří nabízí kvalitní certifikované zboží.
Oblíbené značky
Když se podíváme na nabídku lesních navijáků u nás, najdeme spoustu zajímavých možností od tuzemských i zahraničních výrobců. Nejvíc se kupují značky, které si za ta léta vybudovaly dobré jméno kvalitou a spolehlivostí i v těch nejtěžších podmínkách.
Ať už jde o velké těžařské firmy nebo menší majitele lesů, často slyším chválu na značky jako Terra, Krpan nebo Uniforest. Není divu - jejich navijáky jsou bytelné, vydrží hodně zabrat a nabízejí řešení pro každý traktor i typ práce v lese.
Lidi si pochvalují, že když něco potřebují, snadno seženou náhradní díly a mají se kam obrátit kvůli servisu. Vedle těch zavedených značek se ale objevují i nové firmy, které přicházejí se zajímavými vylepšeními jako třeba dálkovým ovládáním nebo hydraulikou. Vybrat si správný naviják není jen tak - určitě se vyplatí pořádně prostudovat, co který model a značka nabízí.
Ceny a dostupnost
Když se člověk rozhodne pořídit lesní naviják, musí počítat s tím, že ceny jsou hodně různé. Ty nejjednodušší ruční modely pro občasné použití v lese seženete už za pár tisícovek. Pokud ale potřebujete něco pořádného na každodenní práci v lese, kde je potřeba velká síla a spolehlivost, připravte si desetitisíce, někdy i statisíce.
Funkce | Naviják A | Naviják B |
---|---|---|
Maximální tažná síla | 3 tuny | 5 tun |
Délka lana | 50 metrů | 70 metrů |
Typ motoru | Benzínový | Elektrický |
Na co si dát při koupi pozor? Určitě není dobré koukat jen na cenu. Důležité je, jakou má naviják tažnou sílu, jaké lano zvládne a jak se s ním pracuje. Taky musíte myslet na to, jak je celkově zpracovaný a jak dlouho vám vydrží. Sehnat ho můžete v obchodech, co se specializují na lesnické vybavení.
Dneska už není problém objednat si naviják přes internet, většina prodejců nabízí i dopravu až k vám. Ale než nějaký koupíte, mrkněte se na různé e-shopy, porovnejte si ceny a hlavně si přečtěte, co o něm píšou ostatní, co ho už používají.
Tipy pro údržbu
Aby váš lesní naviják spolehlivě fungoval a vydržel co nejdéle, je potřeba se o něj pravidelně starat. Po práci v lese je důležité zbavit naviják větších nečistot - především větví, napadaného jehličí a zaschlého bláta. Dávejte pozor na stav lana a jeho správné navíjení na buben, jinak by se mohlo zbytečně poškodit. Nezapomeňte taky průběžně kontrolovat, jestli jsou všechny šrouby a matky pořádně utažené. Pro hladký chod navijáku je zásadní mazání pohyblivých součástek, hlavně ložisek a převodů. Vybírejte si kvalitní venkovní maziva, která odolají vodě i nečistotám. Když budete tyhle základní věci dodržovat, váš lesní naviják vám bude bez problémů sloužit spoustu let.
Publikováno: 29. 01. 2025
Kategorie: zahrada