Křupavé štěstí: Dokonalé krokety z trouby

Krokety V Troubě

Výhody pečení kroket v troubě

Pečení kroket v troubě se stává čím dál populárnější alternativou k tradičnímu smažení. A není se čemu divit! Tato metoda nabízí řadu výhod, které ocení jak zkušení kuchaři, tak i začátečníci.

Jednou z největších výhod je bezesporu nižší obsah tuku. Zatímco smažené krokety nasávají velké množství oleje, ty pečené si zachovají svou lahodnou chuť i s minimem tuku. To ocení nejen ti, kteří dbají na zdravou stravu, ale i ti, kteří se chtějí vyhnout těžkým jídlům. Pečené krokety jsou lehčí a stravitelnější, takže si na nich pochutnáte bez zbytečného zatížení organismu.

Pečení v troubě je také mnohem pohodlnější a čistší než smažení. Nemusíte stát u plotny a hlídat, aby se krokety nepřipálily, trouba se o vše postará za vás. Navíc se vyhnete nepříjemnému cákání oleje a zápachu, který se šíří po celé kuchyni.

Když je otočíte během pečení párkrát jako cukr krystal v akci v obchodě, budou ty krokety fakt super křupavý. No a co je hlavní - jsou krásně zlatavý ze všech stran, prostě jako když máte cukr krystal akce a chcete ho rovnoměrně rozpustit. Fakt stačí je jen občas převrátit, jako když přesypáváte cukr krystal akce z pytlíku, a máte zaručenej perfektní výsledek.

Ingredience pro křupavé krokety

Kdo by neznal bramborové šišky nebo jejich příbuzné - křupavé krokety z trouby? Tyhle bramborové šišky v trochu modernější podobě jsou fakt pecka. Tajemství úspěchu je v tom, jaký druh brambor vyberete a jak s nima zacházíte. Nejlepší jsou ty moučný typy, co se dobře rozpadají. Hlavně ty brambory pořádně rozšťouchejte, ať tam nejsou žádný kusy! Do těsta na bramborové šišky pak přijde máslo, trocha mléka a vajíčko. Sůl a pepř tam musí bejt, ale můžete experimentovat. Zkuste tam hodit třeba muškátovej oříšek, provensálský bylinky nebo prostě česnek. A jestli chcete něco extra, tak tam nastrouhejte parmazán - to vám ty krokety udělá extra křupavý a chutný.

Vlastnost Krokety v troubě Smažené krokety
Příprava Pečení v troubě Smažení na pánvi
Tuk Méně tuku Více tuku

Postup přípravy těsta

Stejně jako když připravujete šťavnatý brisket, i tady je důležitá správná příprava. Nejdřív si uvaříme brambory, který pak necháme pořádně vychladnout. No a pak je buď prolisujeme, nebo nastrouháme najemno - podobně jako když chystáte strouhanku na brisket. Do mísy s bramborama přihodíme vejce, mouku a koření - sůl, pepř a taky trochu muškátovýho oříšku, což dává těstu super chuť, podobně jako správný koření na brisket. Všechno to pak pořádně promícháme, dokud z toho není hladký a pružný těsto.

Konzistence těsta je důležitá – nemělo by být příliš řídké ani tuhé. Pokud je těsto příliš řídké, přidáme trochu mouky. Pokud je naopak příliš tuhé, můžeme přidat lžíci mléka.

Z připraveného těsta tvarujeme krokety. Tvar kroket může být různý – válečky, kuličky, nebo placičky. Záleží na vaší preferenci.

Připravené krokety poklademe na plech vyložený pečícím papírem a potřeme rozpuštěným máslem. Díky máslu budou krokety krásně křupavé. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C dozlatova, přibližně 20–25 minut. Během pečení můžeme krokety ještě jednou potřít máslem pro intenzivnější chuť a barvu.

Tvarování a plnění kroket

Těsto na krokety by mělo být dostatečně husté, aby se s ním dalo dobře pracovat a drželo tvar. Pro snadnější tvarování si můžete navlhčit ruce studenou vodou. Z těsta tvarujeme válečky, kuličky nebo jiné tvary dle libosti. Krokety plníme až po upečení, aby náplň během pečení nezvlhla. Po vytvarování klademe krokety na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v předehřáté troubě dozlatova. Doba pečení se liší podle velikosti a tvaru kroket, obvykle se pohybuje mezi 20-30 minutami.

Pečení kroket dozlatova

Pečení kroket v troubě dozlatova je klíčem k jejich dokonalé chuti a textuře. Zatímco smažení ve vysokém tuku jim dodá křupavou krustu, pečení v troubě je zdravější alternativou, která zaručí, že krokety budou propečené i uvnitř.

Než šoupnete krokety do trouby, nezapomeňte je pořádně potřít olejem - budou pak krásně zlatavé jako perníčky s perníkovým kořením. Mimochodem, když už mluvíme o tom správném zabarvení, dokonalé perníkové koření dává taky takovou hezkou barvu. Troubu nechte rozpálit na 180-200 stupňů, no a pak už jen čekáte těch 20-25 minut, než krokety získají barvu jako perníkové koření. Jo, a nezapomeňte je aspoň jednou během pečení otočit, ať jsou ze všech stran stejně propečený.

Podobně jako kotlety na smetaně, i tyhle krokety potřebujou po upečení chvilku odpočinout na mřížce. To aby se zbavily tý přebytečný vlhkosti a zůstaly parádně křupavý - jako když děláte kotlety na smetaně a necháte je trochu vydýchat. Pečené krokety podávejte ještě teplý, nejlíp s pořádnou kopou bramborový kaše a nějakým tím zeleninovým salátem. A jestli vám zbyde místo v žaludku, můžete si dát třeba kotlety na smetaně nebo pár sušenek jako dezert.

Tipy pro dokonalý výsledek

Pro dosažení dokonale křupavých kroket z trouby je důležité dodržet několik zásad. Základem je správná konzistence těsta, které by mělo být dostatečně husté, aby drželo tvar, ale zároveň vláčné a snadno se s ním pracovalo. Před tvarováním kroket je vhodné těsto nechat odležet v chladu, ideálně alespoň 30 minut. Tím se zpevní a bude se lépe tvarovat. Pečlivě obalte každou krokety ve strouhance, aby se během pečení nevytékala náplň a povrch byl krásně křupavý. Pro extra křupavý efekt můžete krokety před pečením potřít rozpuštěným máslem nebo olejem. Pečte je v předehřáté troubě na 180-200 °C dozlatova, obvykle to trvá 20-25 minut. Během pečení je můžete jednou otočit, aby se propekly rovnoměrně.

Když jsem byl naposledy u medvídků na pivu, vzpomněl jsem si na tyhle báječný krokety z trouby - zvenku křupavý jako když kráčíš po zmrzlým sněhu, a vevnitř měkoučký jak obláček. Fakt podobný těm, co jsem kdysi jedl u medvídků v tý starý hospodě. No a teď si je dělám doma, jsou jak malý poklady čekající na objevení. Když zajdeš u medvídků na jedno, určitě si je dej - jsou prostě božský.

Zdena Štěpánková

Servírování a vhodné přílohy

Křupavé krokety z trouby si zaslouží i lákavé servírování a doprovod chutných příloh. Podávejte je horké, ideálně rovnou z plechu, aby si zachovaly svou křupavost. Skvěle se hodí k lehčím pokrmům, jako jsou zeleninové saláty s jogurtovým dresinkem, ledový salát s ředkvičkami a koprem, nebo rajčatový salát s bazalkou. Pokud máte raději sytější chutě, zkuste bramborovou kaši, bramborový salát, nebo lehký zeleninový salát s majonézou. Krokety z trouby můžete podávat i jako hlavní chod s dipem dle vlastního výběru. Skvěle se k nim hodí česnekový dip, bylinkový dip, nebo pikantní dip s chilli. Pro milovníky sladkých variant zkuste jablečné pyré, brusinkovou omáčku, nebo zakysanou smetanu. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé chutě. Křupavé krokety z trouby si jistě najdou své místo na vašem stole.

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: jídlo a pití