Krásný a jedovatý: Tajemství lýkovce odhaleno

Lýkovec: Krása jarní přírody

S příchodem jara se probouzí i naše příroda a s ní i jeden z prvních poslů jara – lýkovec. Tento nenápadný keř s růžovými květy, které se objevují ještě před vyrašením listů, je pastvou pro oči po dlouhé zimě. Lýkovec je však třeba obdivovat s respektem, neboť je prudce jedovatý. Jeho krása je sice lákavá, ale dotýkat se ho, a už vůbec ne ochutnávat jeho plody, se rozhodně nedoporučuje. Na jaře nás však potěší i jiné krásy. Mezi nimi vyniká strom s kulovitou korunou a bílými květy – střemcha obecná. Její něžné květy, uspořádané v bohatých hroznech, jsou symbolem čistoty a svěžesti. Střemcha je nejen krásná na pohled, ale také užitečná. Její plody, malé černé peckovice, jsou sice trpké, ale po přemrznutí se z nich dá připravit lahodná marmeláda nebo likér.

Charakteristika a druhy lýkovce

Lýkovec je okrasný keř, který na jaře zaujme svými krásnými, často vonnými květy. Patří do čeledi vrabečnicovitých a je známý svou toxicitou. Lýkovec kvete brzy na jaře, ještě před vyrašením listů, a jeho květy jsou uspořádány v hustých hroznech. Květy mohou být bílé, růžové, fialové nebo žluté, v závislosti na druhu a kultivaru. Po odkvětu se na lýkovci objevují červené bobule, které jsou také jedovaté. Existuje mnoho druhů lýkovce, ale mezi ty nejoblíbenější patří lýkovec obecný (Daphne mezereum) s růžovými květy a lýkovec vonný (Daphne odora) s bílými, silně vonnými květy. Lýkovec preferuje slunné až polostinné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Je citlivý na přemokření, proto je důležité zajistit mu dobrou drenáž. Strom s kulovitou korunou a bílými květy, který by mohl být zaměněn za lýkovec, je pravděpodobně hloh obecný (Crataegus laevigata) v kultivaru 'Paul's Scarlet'. Ten má ovšem květy spíše růžové a kvete později na jaře, než lýkovec.

Lýkovec, bělostný klenot jara, jehož krása je tak pomíjivá jako první jarní den.

Anežka Malá

Výsadba a péče o lýkovec

Lýkovec je okrasný keř, který na konci zimy a začátkem jara rozkvétá záplavou drobných, vonných květů. Pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost je oblíbenou volbou do zahrad a parků. Výsadba lýkovce se provádí nejlépe na jaře nebo na podzim do kyselé, humózní a dobře propustné půdy. Stanoviště by mělo být slunné až polostinné. Při výsadbě je vhodné přidat do půdy rašelinu a kompost. Po výsadbě je důležité lýkovec pravidelně zalévat, a to zejména během suchých období. Péče o lýkovec spočívá v pravidelném odstraňování odkvetlých květů a v případě potřeby i v tvarovacím řezu. Řez provádíme po odkvětu. Lýkovec je mrazuvzdorný keř, ale mladé rostliny je vhodné na zimu chránit před mrazem. Strom s kulovitou korunou a bílými květy může být například hloh obecný. Ten preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu.

Množení lýkovce

Lýkovec, okrasný strom s kulovitou korunou a nádhernými bílými květy, je možné množit několika způsoby. Nejjednodušším způsobem je množení hřížením. Tato metoda spočívá v ohnutí dolní větve k zemi a jejím částečném zahrnutí zeminou. Zakrytá část větve po čase zakoření a vytvoří novou rostlinu, kterou lze následně oddělit od mateřské rostliny. Další možností je množení řízky. Řízky odebíráme z mladých, zdravých výhonů v období od června do srpna. Řízky zapíchneme do substrátu bohatého na živiny a udržujeme je v teplém a vlhkém prostředí, dokud nezakoření. Množení lýkovce ze semen je náročnější a zdlouhavější proces. Semena se vysévají na podzim do studeného pařeniště a klíčí až na jaře.

Toxicita lýkovce: Pozor na děti!

Lýkovec je krásný keř, oblíbený pro své vonné květy, které se objevují brzy na jaře. Často se vysazuje v parcích a zahradách, a to i tam, kde si hrají děti. Málokdo ale ví, že lýkovec je prudce jedovatý. Nebezpečí představují všechny části rostliny, od kořenů až po květy. Nejvíce jedu obsahují červené bobule, které dozrávají koncem léta. Ty lákají k ochutnání zejména malé děti. Otrava lýkovcem se projevuje zvracením, průjmem, bolestmi břicha a hlavy. Ve vážných případech může dojít k selhání ledvin a srdce. Proto je důležité poučit děti o tom, že se lýkovce nesmí dotýkat a už vůbec ne ochutnávat jeho plody. Pokud máte podezření, že vaše dítě snědlo lýkovec, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Lýkovec v lidových tradicích

V minulosti byl lýkovec opředen mnoha pověrami. Jeho jedovatost mu propůjčovala magickou auru a lidé věřili, že dokáže zahnat zlé duchy a nemoci. V některých kulturách se lýkovec používal jako amulet pro štěstí a ochranu. Jeho větvičky se dávaly do domů, aby zaháněly negativní energie, a nosily se jako talismany pro ochranu před uřknutím. Krásné, ale jedovaté květy lýkovce symbolizovaly ambivalentní pocity - krásu a smrt, něhu a nebezpečí. Tato dualita z něj činila fascinující rostlinu, která inspirovala lidovou fantazii a tradice.

Vlastnost Lýkovec
Tvar koruny Kulovitá
Barva květů Bílá

Inspirace pro vaši zahradu

Pro jarní záplavu barev je lýkovec skvělou volbou. Jeho zářivě růžové květy, které se objevují ještě před vyrašením listů, rozzáří každý kout zahrady. Pozor však na jeho jedovatost, zvláště pokud máte malé děti. Pro elegantní a zároveň nenáročný doplněk zahrady zvažte strom s kulovitou korunou a bílými květy. Mezi oblíbené druhy patří například katalpa, okrasná třešeň nebo hloh. Tyto stromy dodají vaší zahradě během kvetení romantický nádech a zároveň poskytnou příjemný stín v horkých letních dnech. Při výběru stromu dbejte na jeho finální velikost a nároky na pěstování, abyste mu zajistili ideální podmínky pro růst a prosperitu.

Publikováno: 03. 12. 2024

Kategorie: zahrada