Kouzlo něžných eustom: Tipy pro pěstování a aranžování
Půvabná eustoma
Eustoma je skutečný klenot mezi květinami, který vás okamžitě očaruje svým půvabem. Tahle okouzlující rostlinka, které se taky říká prérijní gentiana, k nám přicestovala až z divokých plání Severní Ameriky. Její kouzelné květy se podobají malým zvonečkům a najdete je v překrásných odstínech - od čistě bílé, přes něžně růžovou a fialovou, až po nádhernou modrou. I když si eustoma žádá vaši pozornost a občas trochu toho času navíc, vaše snaha se vám vrátí v podobě úžasných květů, které prozáří každý koutek vašeho domova. Tahle květina je jako stvořená pro každou příležitost - ať už chystáte romantickou kytici pro drahou polovičku nebo moderní aranžmá na stůl. Svým přirozeným šarmem a jemností dodá každé události ten správný nádech a jako dárek potěší úplně každého - ať už slaví narozeniny, výročí, nebo si jen zaslouží malou pozornost.
Pěstování a péče
Eustoma neboli lisianthus patří k těm nejkrásnějším květinám, co můžete doma pěstovat. Je to taková něžná kráska, která si vás okamžitě získá. Když se o ni budete hezky starat, odmění se vám překrásnými květy. Dejte ji někam, kde bude mít dostatek světla, ale ne přímo na parapet, kde by ji mohlo spálit sluníčko. Co se týče zálivky, má ráda vlhkou půdu, ale nesmíte to přehnat. Zalejte ji pravidelně, ale vždycky se ujistěte, že ve spodním talířku nestojí voda. Aby vám pěkně kvetla, dopřejte jí během sezóny od jara do podzimu pravidelnou dávku hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pozor na zimu - eustoma nesnáší mráz, takže ji radši pěstujte doma nebo ji přes zimu schovejte do chladnější, ale světlé místnosti. Když jí věnujete trochu té lásky a pozornosti, odmění se vám nádhernými květy, ze kterých budete mít radost opravdu dlouho.
Ideální světelné podmínky
Eustomy patří mezi květiny, které potřebují hodně světla. Aby krásně rostly a bohatě kvetly, musíme jim dopřát správné osvětlení. Nejlépe se jim daří na místě, kde mají dostatek rozptýleného slunečního světla. Pozor ale na přímé polední slunce - to by mohlo jejich listy popálit, proto je dobré je lehce stínit třeba záclonkou. Když eustomám nedáme dost světla, začnou se vytahovat, budou slabé a objeví se na nich jen pár květů. Pokud doma nemáte dostatečně světlý prostor, můžete jim pomoci přisvětlováním umělým světlem - i díky tomu se jim bude dařit i v méně osvětlených místech vašeho bytu.
Vlastnost | Eustoma | Růže |
---|---|---|
Doba kvetení | Léto až podzim | Pozdní jaro až léto |
Potřeba vody | Střední | Vysoká |
Zálivka a hnojení
Eustoma neboli lisianthus patří mezi nádherné květiny, které si zaslouží naši pozornost a péči. Když jim dáte tu správnou lásku, odmění se vám bohatým květenstvím a vitálním vzhledem. Tahle kráska má ráda půdu, která je příjemně vlhká, ale nesmí být přemočená - to by jí mohlo pořádně uškodit. Proto je fajn před každým zaléváním zkontrolovat vlhkost půdy prstem. Když je povrch na dotek suchý, je čas na zálivku. V parném létě se může stát, že budete muset zalévat i každý den.
Eustomě nejvíc chutná měkká voda, nejlépe ta dešťová. Pokud používáte vodu z vodovodu, nechte ji radši den odstát, ať se zbaví chlóru. Od jara do podzimu, kdy je rostlina v plné síle, je dobré ji pravidelně přihnojovat. Skvěle se osvědčují hnojiva pro kvetoucí rostlinky, která obsahují hodně draslíku - ten totiž podporuje tvorbu květů. Stačí hnojit jednou za dva týdny podle návodu. V zimě, když si eustoma dává pauzu, zálivku omezíme a hnojení úplně vynecháme.
Choroby a škůdci
Eustoma je sice poměrně odolná květina, ale i tak může občas onemocnět nebo ji napadnou škůdci. Nejčastěji se setkáváme s plísní šedou - ta se pozná podle typického šedavého nánosu na květech i listech. Když chceme předejít tomuto problému, je potřeba rostliny dobře větrat a dávat pozor, abychom je nepřelévali. Často se taky stává, že malé rostlinky začnou padat - za tím stojí většinou houbové onemocnění. Proto je důležité používat čistý substrát a rostliny preventivně ošetřovat. Co se týče škůdců, eustomě nejvíc znepříjemňují život svilušky a mšice. Na ty platí postřik insekticidy. Hlavně je důležité rostliny pravidelně kontrolovat a když si všimneme nějakého problému, hned ho řešit.
Eustomy, s jejich hedvábnými plátky a barvami od jemných pastelových odstínů až po syté a zářivé tóny, jsou jako živoucí umělecká díla, která do našich domovů vnášejí krásu a eleganci.
Zdeněk Dvořák
Řezané květiny
Eustoma, které se taky říká Lisianthus, se v poslední době stala hitem mezi lidmi, co milují květiny. Tahle půvabná rostlina, která k nám přicestovala ze Severní Ameriky, vás okouzlí jemnými květy, co vypadají jako růže nebo pivoňky. Dneska ji často vídáme ve svatebních kyticích a různých slavnostních dekoracích, ale když si ji dáte jen tak do vázy, rozzáří vám domov na pěkně dlouhou dobu.
Starat se o ustřižené eustomy je vlastně docela jednoduché. Stačí jim zkrátit stonky ostrým nožem, oberete přebytečné listy a dáte je do vázy s čerstvou vodou. Pokud chcete, aby vám vydržely co nejdéle, přidejte do vody speciální výživu pro řezané květiny a dejte pozor, ať vázu nestavíte na přímé slunce nebo blízko topení. Když jim věnujete tuhle základní péči, budou vás tyhle krásné květiny těšit klidně i dva týdny.
Eustoma v interiéru
Eustoma, kterou někteří znají pod jménem Lisianthus, je nádherná květina původem ze severoamerických prérií. Její jemné květy v něžných pastelových odstínech připomínají svým vzhledem růže nebo pivoňky a dokážou každý prostor rozzářit svou romantickou krásou. Když si eustomu přinesete domů, nejlépe vynikne samostatně v prosté váze, ale skvěle se vyjímá i v pestřejších kyticích. Aby vám květy vydržely co nejdéle svěží, je potřeba jim dopřát správné podmínky. Eustomy se nejlépe cítí na světlém místě, kde na ně nesvítí přímé slunce a kde není průvan. V místnosti by mělo být příjemných 18 až 22 stupňů. Když budete květiny pravidelně zalévat odstátou vodou pokojové teploty a občas je jemně porosíte, odmění se vám dlouhou výdrží. S dobrou péčí vás budou eustomy těšit svým půvabem i dva týdny.
Publikováno: 09. 02. 2025
Kategorie: zahrada