Kácení stromů: Kdy je povolené a jak na to?
Důvody kácení stromů
Když přijde na kácení stromů, není to jen tak, že by někdo vzal pilu a šel na to. Každý strom má svůj příběh a důvod, proč musí případně k zemi. Nejčastěji jde o bezpečnost - staré nebo nemocné stromy můžou být nebezpečné pro kolemjdoucí nebo třeba zaparkovaná auta. V lesích je to trochu jinak, tam se kácí i zdravé stromy, ale to proto, aby les mohl zdravě růst a obnovovat se. Vždyť dřevo potřebujeme pořád - na nábytek, papír a spoustu dalších věcí. Ve městech je to s kácením složitější, musíte mít razítko od úřadu. Někdy strom překáží kabelům pod zemí, jindy prostě moc stíní nebo roste tam, kde by neměl. Ale pozor - pokácet strom je až ta úplně poslední možnost. Často se dá zachránit pomocí různých stromolezeckých a arboristických zákroků, které mu prodlouží život.
Rizika kácení stromů
Když se pouštíte do kácení stromů, musíte počítat s tím, že to není žádná legrace. Práce s motorovkou někde nahoře na stromě chce svoje - bez pořádných zkušeností a dodržování bezpečnostních zásad to prostě nejde. Padající strom nebo ulomené větve můžou nadělat pěknou paseku, a to nejen kolem sebe, ale hlavně můžou vážně ohrozit jak lidi v okolí, tak samotného dřevorubce. Než se do toho pustíte, je fakt důležité pořádně prozkoumat, v jakém je strom stavu, kam se naklání a kudy vlastně spadne. Nesmíte zapomenout ani na věci okolo - baráky, dráty elektrického vedení nebo další stromy v okolí. Když se řez neudělá správně, může to skončit průšvihem - od rozbitého plotu až po ošklivý úraz.
Bezpečnostní opatření
Když se pouštíte do kácení stromů, musíte být maximálně opatrní a dbát na všechna bezpečnostní opatření. Než vůbec začnete, je potřeba si pořádně prohlédnout okolí a zjistit, kde by mohlo číhat nebezpečí. Dávejte si extra pozor na dráty elektrického vedení, budovy a další překážky v okolí. Ještě než se do stromu pustíte, najděte si cestu, kudy rychle utečete, kdyby se strom začal kácet jinam, než jste plánovali. Při samotném kácení si držte bezpečný odstup od padajícího stromu. S pilou do ruky nikdy nechoďte pod vlivem alkoholu nebo drog. Používejte jen nářadí, které je v perfektním stavu a splňuje všechny předpisy. Nezapomeňte na ochranné vybavení - brýle, rukavice a helmu. Pokud si na kácení netroufáte, radši to přenechte profesionálům.
Techniky kácení stromů
Pokácet strom není žádná legrace. Každý, kdo se do toho pustí, musí vědět, co dělá, a mít s tím už nějaké zkušenosti. Je několik způsobů, jak na to jít, a každý se hodí na něco jiného. Když strom přirozeně naklání na jednu stranu, je nejlepší toho využít a nechat ho padnout tím směrem. Takhle máte nad pádem mnohem lepší kontrolu. Než se do kácení pustíte, musíte si strom pořádně prohlédnout a zjistit, v jakém je stavu. Jinak by se mohlo stát něco nepěkného. Taky je potřeba dobře zkouknout, co všechno je kolem - jestli tam nejsou dráty elektrického vedení, baráky nebo třeba jiné stromy. Na kácení se dneska používá ledacos, od motorovek až po velké specializované mašiny. To, jakou techniku a nářadí zvolíte, záleží na spoustě věcí - jak je strom velký, o jaký druh jde, kde roste a taky na tom, co už máte za sebou. Hlavní je ale myslet na bezpečnost, proto by se do kácení měli pouštět jen ti, kdo na to mají papíry a už něco odkáceli.
Povolení ke kácení
Pokud potřebujete pokácet strom, není to jen tak jednoduché. Musíte si nejdřív zařídit povolení od místního úřadu, jinak vám hrozí pěkná pokuta. Úřad vám ho vydá pouze na základě řádně vyplněné žádosti, ke které musíte přiložit doklady o tom, že pozemek je opravdu váš, a taky fotky stromu, o který jde. Pokud se bavíme o stromech mimo les, tak vás úřad zaváže k tomu, abyste místo pokáceného stromu vysadili nové dřeviny. V povolení pak najdete přesně, kolik jich má být a jaké druhy máte vysadit. Rozhodně se nevyplatí kácet načerno - nejen že riskujete vysokou pokutu za přestupek, ale když při tom poškodíte cizí majetek, budete muset zaplatit i způsobenou škodu. Proto je lepší všechno vyřídit podle pravidel a nesnažit se systém obejít.
Alternativy ke kácení
Když přijde na kácení stromů, měli bychom k tomu přistupovat s rozvahou a hledat jiná řešení. Ve skutečnosti máme spoustu možností, jak stromy uchovat a přitom zajistit, aby prostor kolem nich byl bezpečný a funkční.
Pravidelné ořezávání větví dokáže předejít jejich pádu a tím chránit kolemjdoucí před zraněním. Navíc, když se ořez udělá správně, strom z toho má prospěch a vydrží déle. Pokud nám strom překáží při stavbě, často stačí trochu upravit plány a najít způsob, jak ho do projektu začlenit. Většinou jde jen o drobné změny, které strom nepoškodí a stavbě neublíží.
Proto než sáhneme po pile, zamysleme se pořádně nad alternativami. Vzrostlé stromy jsou totiž nesmírně cenné - jak pro přírodu, tak pro nás všechny.
Kácení stromů, byť někdy nutné, by mělo být vždy krokem posledním, zvažovaným s úctou k životu, který bereme.
Zdeněk Dvořáček
Dopad na životní prostředí
Když se podíváme na kácení stromů v dnešní době, musíme si uvědomit, že jde o činnost, která sice patří k běžnému lesnímu hospodaření, ale výrazně zasahuje do našeho životního prostředí. Stromy totiž nejsou jen kusy dřeva v lese - jsou to živé organismy, které mají v přírodě nezastupitelnou funkci. Když pokácíme strom, bereme domov mnoha živočichům a rostlinám, které jsou na něm závislé. Ať už jde o ptáky hledající místo pro hnízdo, nebo drobné živočichy, kteří v něm nacházejí potravu a útočiště. Tím, jak ubývá stromů, klesá i pestrost života v našich lesích. Navíc stromy svými kořeny drží půdu pohromadě. Tam, kde zmizí, začne půda rychle mizet - odnáší ji déšť a vítr. To pak působí problémy zemědělcům a znečišťuje naše řeky a potoky. Nemluvě o tom, že kácení stromů zhoršuje klimatickou situaci. Stromy totiž fungují jako přírodní čistička vzduchu - pohlcují oxid uhličitý, který jinak přispívá ke globálnímu oteplování. Proto je důležité ke kácení přistupovat s rozmyslem. Měli bychom kácet jen když je to opravdu nutné, a hlavně - za každý pokácený strom vysadit nový.
Péče o stromy po kácení
Když pokácíte strom, práce tím zdaleka nekončí. Je potřeba se o místo dál starat, aby se tam mohly uchytit nové stromky a nevzniklo tam ohnisko nemocí. Nejdřív musíte uklidit všechno, co po kácení zbylo - pařez, větve i spadané listí. Pařez se většinou odstraní frézováním, aby nezačal hnít a nešířily se z něj houby do okolí. Hodně důležitá je taky péče o půdu pod bývalým stromem. Bývá udusaná a chybí v ní živiny. Proto je dobré ji prokypřit, pohnojit a když je potřeba, upravit její kyselost. Jestli tam chcete zasadit nový strom, musíte dobře vybrat takový druh, kterému se bude na tom místě dařit a bude mu vyhovovat místní půda. Nový stromek pak potřebuje pravidelně zalévat, přihnojovat a chránit před škůdci. Když se o všechno tohle dobře postaráte, odmění se vám zdravým růstem a hezkým okolím.
Kácení stromů a legislativa
Když přijde na kácení stromů, není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. I když máte strom na vlastním pozemku, nemůžete ho jen tak pokácet. Naše zákony to berou docela vážně, protože stromy jsou pro naše životní prostředí nesmírně důležité.
Vlastnost | Ruční kácení | Kácení harvestory |
---|---|---|
Rychlost | Nízká | Vysoká |
Náklady | Nižší | Vyšší |
Vliv na okolní porost | Větší | Menší |
Hlavní slovo v tom má zákon o ochraně přírody a krajiny. Podle něj potřebujete povolení, pokud chcete pokácet strom, který má v obvodu víc než 80 centimetrů - to se měří ve výšce asi metr třicet nad zemí. O povolení většinou žádáte na obecním úřadě.
Neznamená to ale, že vám povolení dají jen tak. Musíte mít pořádný důvod. Třeba když je strom nemocný a hrozí, že spadne. Nebo když ohrožuje dům či lidi kolem. Někdy se taky povoluje kácení kvůli stavbě. Ale když vám třeba vadí, že strom stíní nebo že na podzim padá listí, to většinou jako důvod nestačí.
Do celé věci navíc můžou mluvit i jiné zákony - třeba stavební nebo ten o lesích. Proto je fakt důležité si předem zjistit všechny potřebné informace. Nejlepší je poradit se s někým, kdo se v tom vyzná, ať něco nepokazíte.
Historie kácení stromů
Lidé kácejí stromy od nepaměti. První osadníci používali primitivní kamenné nástroje k získání dřeva na stavbu obydlí, výrobu nářadí a později také jako topivo do ohně. Když se rozšířilo zemědělství, museli naši předkové vykácet velké plochy lesů, aby měli kde pěstovat plodiny a pást dobytek. Tím se výrazně změnila tvář krajiny i pestrost místní přírody. Masivní těžba dřeva, hlavně v posledních staletích, způsobila rozsáhlé odlesnění a s ním spojené potíže - půda se začala splavovat, klima se měnilo a ubývalo zvířat. Dnes máme na kácení stromů přísná pravidla a snažíme se o rovnováhu. Vysazujeme nové stromky a chráníme ty staré. Přesto musíme některé stromy pokácet - když ohrožují okolí, potřebujeme dřevo nebo stavíme nové silnice a domy.
Publikováno: 05. 02. 2025
Kategorie: zahrada