Dracena: Nenáročná kráska do vašeho domova
Dracéna: Oblíbená pokojová rostlina
Dracéna je skvělá rostlinka do bytu, kterou si zamilujete nejen pro její krásný vzhled, ale i proto, že se o ni nemusíte moc starat. Tahle kráska původem z teplých koutů Afriky, Asie a Austrálie patří do rodiny chřestovitých. Je jich spousta druhů a každý vypadá trochu jinak - liší se velikostí, tvarem i barvou listů. Některé zůstanou malé a roztomilé, jiné vyrostou pěkně do výšky. To, co mají všechny dracény společné, jsou jejich pevné, kožovité listy, které rostou do spirály na konci stonku. Listy můžou být různé - některé jsou úzké a špičaté, jiné zase široké a oválné. A co teprve ta barevná paleta! Od klasické zelené přes žlutou a bílou až po červenou a růžovou. Navíc je to taková přírodní čistička vzduchu - umí totiž ze vzduchu odfiltrovat různé škodliviny.
Původ a druhy dracén
Dracény jsou úžasné rostliny, které původně najdeme v teplých krajích Afriky, Asie a na ostrovech Makaronésie. Jsou součástí velké rostlinné rodiny chřestovitých. V divoké přírodě rostou jako nádherné stromy nebo keře a dokážou vyrůst pořádně do výšky. Je jich spousta druhů a každý vypadá trochu jinak. Lidé si nejvíc oblíbili dracénu marginatu s tenkými lístky a červeným lemováním, pak dracénu fragrans, co má široké lesklé listy, a taky dračinec neboli Dracaena draco - to je takový mohutný strom s pevnými listy v koruně. Dracény si získaly oblibu jako pokojovky hlavně proto, že krásně vypadají a není s nimi moc práce. Nepotřebují ani extra světlo, ani moc vody - jen nesmíte přelít. A víte, co je super? Tyhle rostliny dokonce pomáhají čistit vzduch v místnosti.
Ideální podmínky pro pěstování
Dracéna je nádherná rostlina původem z teplých koutů Afriky, Asie a Austrálie, která si žádá dostatek světla pro svůj zdravý vývoj. Dejte si ale pozor, ať ji nestavíte na přímé slunce - její listy by se mohly spálit. Nejlépe se jí daří tam, kde má rozptýlené světlo. Téhle pokojovce se nejlépe daří při běžných pokojových teplotách mezi 18 a 24 stupni, v zimě by neměla být vystavena teplotám pod 15 stupňů. Pozor na průvan - dracéna ho opravdu nemá ráda, takže ji raději nedávejte blízko často otevíraných oken nebo dveří. S vodou to také není složité - zalijte ji vždy, když je povrch zeminy suchý. V zimním období s vodou šetřete. Dracéna nemá ráda přemokření, které může vést k uhnití kořenů, proto s množstvím vody buďte opatrní.
Dracéna, tichý společník našich domovů, s listy jako meče a klidem věků v sobě.
Zdeněk Šmíd
Zálivka a hnojení dracény
Dracéna je úžasná pokojovka, která k nám přicestovala z teplých krajin. I když původně roste v tropech, u nás si celkem zvykla jako domácí mazlíček. Když se o ni chcete dobře postarat, musíte hlavně zvládnout zálivku a přihnojování - to jsou prostě základy úspěchu.
Tahle kráska nesnáší, když jí přelijete, takže radši počkejte, až zemina trochu proschne. Nejlepší je šáhnout prstem do hlíny - když je nahoře suchá, je čas na zálivku. V létě, když je teplo, bude potřebovat napít častěji, v zimě zase míň. Je to vlastně docela logické.
Dracéna vám dá jasně najevo, když to s vodou přeženete - kořeny začnou zahnívat a to je průšvih. Proto je lepší zalévat po menších dávkách, ale pravidelně. Používejte vodu, která už chvíli stála a má pokojovou teplotu. Od jara do podzimu, když rostlina nejvíc roste, ji přihnojujte každé dva týdny běžným hnojivem na pokojovky. V zimě stačí přihnojit jednou za měsíc. Když tohle všechno dodržíte, vaše dracéna bude překypovat zdravím a krásou.
Množení a přesazování
Dracény jsou skvělé pokojové rostliny, které se dají snadno namnožit. Nejrychlejší způsob je pomocí řízků - je to vlastně hračka. Když přijde jaro nebo začátek léta, prostě uříznete zdravý kousek rostliny, tak 10-15 centimetrů dlouhý. Může to být z vršku nebo ze stonku. Pak stačí odstranit spodní listy a zapíchnout řízek do směsi z rašeliny a perlitu. Důležité je udržovat zeminu vlhkou a najít místo, kde je teplo a světlo, ale ne přímé sluníčko. Fígl je přikrýt řízek igelitovým sáčkem, aby nevyschl. Za měsíc až měsíc a půl by měly vyrůst kořínky. Co se týče přesazování, dracény to potřebují zhruba každé dva až tři roky, ideálně na jaře. Vezměte o něco větší květináč a kvalitní zeminu pro pokojovky. Jen opatrně s těmi kořeny při přesazování, jsou docela citlivé.
Vlastnost | Dračinec pruhovaný (Dracaena marginata) | Dračinec vonný (Dracaena fragrans) |
---|---|---|
Tvar listů | Úzké, špičaté, s červeným okrajem | Široké, kopinaté, obvykle bez výrazného okraje |
Výška v interiéru | Až 2 metry | Až 1,5 metru |
Náročnost na světlo | Snáší i stín, ale prospívá na světlém místě bez přímého slunce | Vyžaduje světlé stanoviště, snese i ranní slunce |
Zálivka | Mírná, nechat substrát mezi zálivkami proschnout | Mírná, nechat substrát mezi zálivkami proschnout |
Škůdci a choroby dracén
Dracény jsou celkem houževnaté pokojovky, ale občas je dokážou potrápit různí nezvaní návštěvníci a nemoci. Nejčastěji se setkáváme se sviluškami, které poznáme podle tenoučkých pavučinek a zažloutlých listů. Když je objevíte brzy, většinou stačí rostlinu pořádně osprchovat a trochu zvlhčit vzduch kolem. Pak tu máme puklice - ty si najdou místečko na stoncích a listech, kde vysávají z rostliny šťávu. Naštěstí se dají docela snadno setřít vatičkou namočenou v lihu. Když dracénu moc zaléváme nebo ji máme v nevětraném koutě, může se objevit plíseň. To se projeví hnědými fleky na listech a shnilými kořeny. V takové situaci musíme upravit zálivku a použít přípravek proti plísním. Proto je fajn dracény pravidelně zkontrolovat, ať případné potíže chytíme hned na začátku.
Tipy pro zdravou a krásnou dracénu
Dracéna patří mezi ty nejoblíbenější pokojovky, co můžete mít doma. Je to taková nenáročná kráska z tropů, která vám udělá parádu v každém pokoji. Aby vám ale dělala opravdu radost, musíte se o ni trochu starat. Co se týče světla, to je pro dracénu hodně důležité - jen pozor, ať ji nedáte na přímé sluníčko, to by její lístky spálilo. Nejlíp se jí daří tam, kde má světlo rozptýlené. S vodou to nepřehánějte, stačí počkat, až zemina mezi zálivkami lehce proschne. Když to přeženete s vodou, kořínky začnou zahnívat. V období růstu je fajn ji přihnojit každé dva týdny, přes zimu už tolik hnojiva nepotřebuje. Dracéna má ráda vlhký vzduch, takže ji občas porosíte nebo postavíte na misku s mokrými oblázky. Jedno si ale zapamatujte - nesnáší průvan a suchý vzduch, takže ji radši nedávejte blízko topení nebo klimošky. Když se o ni budete takhle hezky starat, vydrží vám dělat parádu spoustu let.
Publikováno: 24. 02. 2025
Kategorie: zahrada