Osvěžte se sluncem: Solární sprchy pro horké letní dny

Solární Sprchy

Princip fungování solární sprchy

Solární sprchy jsou dneska fakt hit a není se čemu divit. Čím dál víc lidí si je pořizuje na zahradu nebo k bazénu. Je to super věc - nemusíte řešit žádné složité zapojování vody ani elektriky. Funguje to vlastně úplně jednoduše. Slunce ohřeje vodu v nádrži a vy si pak můžete dát příjemnou sprchu, kdy se vám zachce. Většinou mají sprchy nádrž z tmavého plastu, který skvěle pohlcuje sluneční paprsky. Tmavá barva není jen tak pro parádu - díky ní se voda ohřívá mnohem líp. Jak na sprchu svítí slunce, voda se postupně zahřívá. U lepších modelů můžete připojit i zahradní hadici, takže vám voda jen tak nedojde a sprchování je pak mnohem pohodlnější. To, jak teplá bude voda, záleží hlavně na tom, jak moc praží slunce a kolik vody se do sprchy vejde.

Typy solárních sprch

Když si chcete pořídit solární sprchu, máte na výběr z několika možností. Pro cestování a kempování se nejvíc hodí přenosné sprchy - jsou skladné a snadno je vezmete kamkoliv s sebou. Do zahrady nebo k bazénu se spíš vyplatí pevně stojící sprcha, která vydrží víc a pojme větší množství vody. Některé typy mají i fajn vychytávky jako nastavení teploty. Pokud vám nevadí připlatit si, existují i luxusnější modely s vlastním ohřevem, takže se můžete sprchovat teplou vodou, i když zrovna není ideální počasí. Než se rozhodnete pro konkrétní sprchu, promyslete si, kolik vody potřebujete, z čeho má být vyrobená, jaké funkce oceníte a kolik jste ochotni investovat.

Výhody solárních sprch

Solární sprchy se v poslední době těší čím dál větší oblibě, a není divu proč. Pro každého, kdo má zahradu nebo venkovní prostor, představují chytrou volbu s řadou zajímavých benefitů. Největší předností je bezesporu úspora na energiích. Díky tomu, že vodu ohřívá sluníčko, nepotřebujete elektřinu ani plyn. Zvlášť v létě, kdy slunce praží nejvíc, můžete na účtech za energie docela ušetřit. Když se na to podíváme z ekologického hlediska, solární sprchy jsou naprostá jednička. Jelikož nevyužívají žádná fosilní paliva k ohřevu vody, nezatěžují životní prostředí emisemi. Proto jsou skvělou volbou pro každého, kdo myslí na budoucnost naší planety. A co se týče praktičnosti? I tady solární sprchy bodují. Stačí najít slunné místečko - ať už na zahradě, terase nebo u bazénu - a můžete je tam umístit. Není potřeba řešit žádné složité napojení na vodovod, většina modelů má vlastní nádrž na vodu. Pro všechny, kdo touží po osvěžující sprše na čerstvém vzduchu, jsou solární sprchy prostě ideální řešení.

Slunce, náš věrný společník, nám dává teplo i světlo. Proč by nám tedy nemohlo dopřát i osvěžující sprchu? Solární sprchy jsou důkazem, že i v jednoduchosti se skrývá genialita.

Zdeněk Novotný

Nevýhody solárních sprch

Solární sprchy jsou skvělým nápadem pro letní osvěžení, ale mají i své stinné stránky, které stojí za zmínku. Největší slabinou je pochopitelně to, že fungují jen když svítí sluníčko. Pokud je zataženo nebo se blíží večer, teplá voda jednoduše není. To může být pěkně otravné, zvlášť když žijete někde, kde často prší nebo chcete sprchu využívat i mimo letní sezónu. Další věc, která dokáže potrápit, je malý objem nádrže. Když se chce vykoupat celá rodina, na všechny se prostě teplá voda nedostane. No a do třetice - postavit solární sprchu není úplně hračka. Musíte dobře vybrat místo, kam celý den svítí slunce, a montáž by měl dělat někdo, kdo ví, co dělá. Není to tedy tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Instalace a údržba

Montáž solární sprchy zvládnete i sami, není to nic složitého. Než se do toho pustíte, mrkněte do návodu. Je fakt důležité najít pro sprchu fajn místečko, kde bude mít dost sluníčka přes den. Aby vám sprcha nespadla, musíte ji pořádně přidělat k pevné a rovné zemi. Pak už jen stačí napojit studenou vodu - můžete použít běžnou zahradní hadici nebo přípojku z vodovodu. První sprchování si užijete, až se voda pěkně prohřeje na sluníčku.

O sprchu se nemusíte nijak extra starat. Stačí občas očistit hlavici a tělo sprchy od nánosů. Než přijde zima, nezapomeňte sprchu pořádně propláchnout a vypustit všechnu vodu, ať vám ji mráz neroztrhne. Když už něco doslouží, třeba těsnění nebo hlavice, prostě to vyměníte za nové. Když budete tyhle základní věci dodržovat, sprcha vám bude sloužit spoustu let bez problémů.

Cena solárních sprch

Kolik stojí solární sprcha? To záleží hlavně na velikosti nádrže, použitých materiálech a výrobci. Základní modely s menším objemem vody pořídíte už od tří tisíc korun. Naopak ty luxusní varianty s velkým zásobníkem a extra vychytávkami vás můžou vyjít i na dvacet tisíc.

Funkce Solární sprcha A Solární sprcha B
Objem nádrže (l) 20 35
Materiál nádrže PVC Hliník
Maximální teplota vody (°C) 60 65
Regulace teploty Ne Ano
Cena (Kč) 2 500 5 000

Než se rozhodnete pro konkrétní model, zamyslete se, jak často a kolik lidí se bude sprchovat. Pro občasné osvěžení na zahradě vám bohatě postačí jednodušší a levnější sprcha. Pokud ale plánujete pravidelné sprchování třeba po koupání v bazénu a pro celou rodinu, určitě se vyplatí připlatit si za kvalitnější model s větší nádrží, který vám vydrží mnohem déle.

Tipy pro výběr solární sprchy

Pokud uvažujete o pořízení solární sprchy na zahradu, je fajn si předem rozmyslet pár věcí. Základ je velikost zásobníku na vodu - když se sprchujete jen občas, vystačíte si s menším. Pro celou rodinu ale určitě sáhněte po větším objemu. Taky je dobré kouknout na to, z čeho je sprcha vyrobená. Nerez sice něco stojí, ale vydrží fakt dlouho. Plast vás vyjde levněji, musíte ale počítat s tím, že časem může prasknout nebo se jinak poškodit. Některé sprchy mají různé vychytávky - třeba regulaci teploty nebo posuvnou hlavici. Je to super, ale připlatíte si. A než se do nákupu pustíte, mrkněte taky na to, jak složité bude sprchu postavit. Někdy je to na hodinku práce, jindy se s tím potrápíte celé odpoledne. Prostě si dobře rozmyslete, co od sprchy čekáte a kolik do ní chcete investovat.

Publikováno: 15. 02. 2025

Kategorie: zahrada